Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčba                                                                                                                Ptačí chřipka se dá léčit zatím jen dvěma antivirotiky (způsoby). Hlavním jen Tamiflu, kde je účinnou látkou oseltamivir a druhým Relenza, kde je použit zanamivir. Obě látky patří do skupiny inhibitorů neuraminidázy. Viry nalezené ve Vietnamu a Thajsku jsou díky genetické skladbě odolné proti dalším antivirotikům - amantadinu a rimantadinu.

Nutné je včasné podání do 48 hodin po objevní se prvních příznaků nemoci a nasazení léku v předepsaných dávkách. V řadě případů lidé nemoci podlehli, protože byla léčba zahájena příliš pozdě, což se například stalo v Turecku. Dívka, která se Vietnamu nakazila, přestože preventivně brala Tamiflu, neboť v rodině už jeden nakažený byl, nedostávala dostatečně vysoké dávky. Její případ však nebyl fatální. 

Vzhledem k tomu, že jiné léky zatím neexistují a vakcína se pouze vyvíjí, je nutné, aby léky nebyly používány pro léčbu jiných virů, neboť by to mohlo oslabit jejich účinnost. Do konce roku ČR nakoupila 650 000 dávek antivirového přípravku Tamiflu a na rok 2006 naplánovala nákup dalších 600 000 dávek.

Antibiotika ptačí chřipku neléčí, mohou pomoci jen léčit druhotné bakteriální infekce oslabeného organismu.

V řadě zemí se však soustředí na vývoj vakcíny, která by se měla v případě pandemie chřipky použít. Rakouská pobočka marické firmy Baxter ji už prý klinicky testuje. Vakcínu údajně testují i Maďaři a pracují na ní také Číňani a Britové.

Problémem vakcíny je, že zatím virus nezmutoval a tak se vyvíjí vakcína proti viru H5N1. Očkování proti běžné chřipce není řešením, protože vakcína je vždy účinná proti vytipované podobě viru. Může však zamezit tomu, aby se lidé současně nakazili lidskou i ptačí chřipkou, proto je vakcinace doporučovaná.

Léky první volby na ptačí chřipku                                                                Závažnost a trvání onemocnění sezónní chřipkou pozitivně ovlivňují dva léky ze skupiny inhibitorů neuraminidázy. Prvním je oseltamivir (Tamiflu), druhým je zanamivir (Relenza). Účinnost těchto léků závisí na jejich včasném podání, které by mělo být v průběhu 48 hodin po objevení se prvních příznaků nemoci. Přestože jsou informace o účinnosti těchto léků v případě infekce virem H5N1 limitované, měly by tyto léky při jejich časném podání stav pacienta zlepšovat.

Antibiotika? Až na následná onemocnění.
Přestože zápal plic způsobený infekcí H5N1 nemůže být vyléčena antibiotiky, budou tyto léky aktuální při vzniku komplikace chřipky bakteriální infekcí, která na chřipku nasedne.

zdroj: WHO 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář